Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

HASIČI Vrbno pod Pradědem

Předlékařská první pomoc

KRVÁCENÍ
Rozdělení
 • Vlásečnicové - krev prosakuje po kapkách, zastaví se většinou sama,
 • Žilní - vzniká při porušení větších žil, krev tmavé barvy teče proudem, sama se nezastaví,
 • Tepenné - při porušení tepny, krev jasně červené barvy stříká, sama se nezastaví.
Ošetření
 • Povrchové lehce krvácející rány - přiložení jednoduchého sterilního obvazu.
 • Silné žilní krvácení - vysoké zvednutí postižené končetiny, přiložit mul, gázu, potom přes tlakový polštářek (vrstva čtverců, obvaz) zajistit ovinutím obinadla.
 • Tepenné krvácení - krvácení stavíme tlakem prstu těsně nad zraněnou tepnou, přiložíme tlakový obvaz. Pokud je tlakový obvaz neúčinný, použijeme škrtidlo. Škrtidlo nikdy nepřikládáme těsně nad loket ani nad koleno (porušení nervů).
Tlakové body
 • na krku stisk krkavice proti krční páteři vnitřně před kývačem (sval)
 • na horní končetině vnitřní strana paže proti pažní kosti
 • na dolní končetině v třísle pod tříselným vazem.
 
Krvácení z dutin
krvácení z nosu - při vědomí posadit, předklonit hlavu, křídla nosu sevřít 2 prsty, přiložit studený obklad na zátylek a čelo. Zraněný nesmí smrkat. V bezvědomí uložit do stabilizované polohy na boku, totéž.
 • Krvácení z ucha - uložit na krvácející ucho a krýt jej sacím obvazem.
 • Vykašlávání krve - uložit v polosedě, na hrudník přikládáme studené obklady.
 • Zvracení krve - postiženého uložit se zdviženým hrudníkem a podloženými koleny, studený obklad na nadbřišek.
 • Krvácení z konečníku - pacienta uložit na záda s pokrčenými a podloženými koleny.
 • Krvácení z rodidel - uložit na záda, podložit pánev, rodidla překrýt mulem a vatou, na podbříšek studený obklad.
Při krvácení z úst, vykašlávání krve, krvácení z konečníku nedáváme nemocnému před vyhledáváním lékaře nic k požití.
 

RÁNY 

Rána (vulnus) je porušení souvislosti kůže nebo sliznice. Organismus je ohrožen krvácením, ztrátou tkáně, infekcí, poraněním životně důležitých orgánů, bolestí.
Druhy ran:
 • s rovnými okraji: většinou hlubší, hodně krvácející, ale lépe se hojí než rány s nerovnými okraji
  - řezná (vulnus scissum)
  - bodná (vulnus punctum)
  - sečná (vulnus sectum)
 • s nerovnými okraji:
  - způsobená kousnutím (vulnus morsum)
  - střelná (vulnus sclopetarium):
 • postřel - střelný kanál je navenek;
 • zástřel - nalézáme pouze vstřel, střelný kanál končí v tkáni;
 • průstřel - nalézáme vstřel i větší výstřel, kde střelný kanál vystupuje po průchodu tkání
 • - tržná (vulnus lacerum) - tržně-zhmožděná (vulnus contusolacerum)
 • exkoriace (odřeniny): charakteristické bolestí po několik prvních hodin, dále se tvoří strup (krusta).


První pomoc Vydezinfikování rány (H2O2, Septonex spray, Ajatin sol., Jodison sol. atd.) – z nichž pouze peroxid vodíku – H2O2 3% (aq) – by se měl používat přímo do rány, ostatní pouze do jejího okolí; sterilní krytí; alespoň částečné znehybnění v případě končetin.

- typické pro exkoriace; znečištění např. štěrkem, apod.

První pomoc Vymytí rány vodou a mýdlem, vydezinfikování rány, odstranění nečistot kartáčkem a mýdlem, opět vydezinfikování, sterilní krytí.


První pomoc Stažení rány mašličkovým obvazem, tzv. „mašličkou = náplast vystřižená do tvaru mašličky nebo jen nastřižená z horního a dolního okraje, přetočená v místě nastřihnutí a přilepená k okrajům rány, které stáhne k sobě. Tzv. „mašlička“ urychluje srůst kůže a po ráně zůstane menší jizva. Kůže sroste za 7–10 dní (podle tloušťky, namáhání atd.).


První pomoc Pokud je cizí těleso volně v ráně, odstraníme jej, jinak jej ponecháváme a fixujeme (v ráně působí jako tamponáda). Před přikládáním obvazu na ránu s cizím tělesem je nutné cizí těleso obložit, aby jej obvaz nezatlačoval hlouběji do rány, ale tlačil na obložení. K tomuto obložení se používá šátek složený do kravaty a pak do „věnečku“ nebo dvě obinadla přiložená ze stran. Cizí těleso v oku se snažíme odstranit růžkem kapesníku, přetažením horního víčka přes dolní nebo zamrkáním ve vodě.


Nebezpečí přenosu jedu do organismu pokus o zaškrcení pouze žilního řečiště (tzn. pouze mírného zaškrcení); zvýraznění krvácení masáží.
 • uštknutí zmijí - nebezpečné u dětí a alergiků, dospělý zdravý člověk by jej měl přežít pouze např. s únavou, zarudnutím rány apod.; podpoření krvácení, krytí, znehybnění, chlazení, elevace končetiny,
 • pokousání psem - dokonalé vymytí rány mýdlem,vzteklina !!!!!!!


 • První pomoc Obě rány sterilně kryjeme, amputát chladíme nepřímo vodou nebo kousky ledu. (Ideální je igelitový obal s amputátem, který je přes obal nepřímo chlazen.) Pacienta s ošetřenou ránou i amputátem dopravíme na chirurgii.
  Skalpace – např. u rotačních strojů. Stavění krvácení, stlačení spánkového tlakového bodu, nepřímé chlazení, dopravení na oddělení chirurgie.


  První pomoc Ránu vydezinfikujeme, chladíme; alergikům okamžitě podáme antihistaminika (protialergická léčiva, např. přípravek Dithiaden tbl.). Lokální antihistaminika (Fenistil gel) možno podat i v ostatních případech. Klíšťata se pustí potíráním mýdlem a vodou, případně mastným krémem, ranku vydezinfikujeme.

  Ranka otéká, pálí, svědí. Bodnutí hmyzem je nebezpečné hlavně u alergiků a malých dětí, zejména při bodnutí do krku nebo úst, kdy se mohou dýchací cesty díky otoku zúžit a může tak nastat dušení.


  První pomoc Infekce je sekundární komplikací ran; projevuje se záněty – do zánětlivého ložiska pronikají leukocyty ničící bakterie, v této fázi se jedná o zánětlivý infiltrát. Následně působením bakterií dochází k nekróze tkáně a leukocytů a jejich kapalnění – tvorbě hnisu. Dutina vyplněná hnisem se nazývá absces. Pokud nedojde k ohraničení zánětlivého ložiska a tvorbě abscesu, ale infekce se šíří bez sekrece hnisu dál, nazývá se takový zánět flegmóna. Jednotlivé infekční bakterie mohou vniknout do krevního oběhu a rozšířit se po celém těle, kde se mohou tvořit další abscesy. Tento stav se nazývá sepse.

  Příznaky:
 • rubor – zarudnutí (příčinou je překrvení tkáně),
 • calor – zvýšená kožní teplota (příčinou je překrvení tkáně),
 • dolor – bolest (příčinou je tlak otoku),
 • turgor – zduření (příčinou je otok),
 • functio laesa – porucha funkce postiženého orgánu (příčinou je kombinace výše uvedeného).
 • Místními příznaky jsou zvětšující se otok, bolestivost, zduřelé lymfatické uzliny; rána se ani po 48 hodinách nezačíná hojit.
  Celkovými příznaky bývají horečky a třesavka.
  Důležitá je dezinfekce ran a okolí právě kvůli možnosti vstupu infekce.

  TEPELNÁ POŠKOZENÍ ORGANISMU (TPO)

  Jsou způsobena působením extrémních teplotních vlivů na organismus.
  TPO:


  Přehřátí
  Příznaky:
  červené zbarvení kůže (v důsledku zvýšení prokrvení podkoží), horečka (40 °C i více), únava, malátnost, zmatenost, poruchy vědomí až bezvědomí, zrychlené a povrchní dýchání, zvýšená tepová frekvence, pocení, možnost poruch zraku („mžitky“) a sluchu („hučení“) a zvracení.

  První pomocTechnická první pomoc zamezení dalšího působení vysoké teploty (je-li možné: např. odvedením z horkého prostředí), vlažné zábaly/sprcha, chlazení a omývání, zajištění proudění vzduchu, při vědomí podávání studených nápojů po doušcích – vhodné jsou zejména minerálky nebo slabý roztok soli (1 lžíce soli v 1 l vody).
   Podchlazení
  Příznaky:

  pokles srdeční a dechové frekvence, hypoxie mozku, pacient přestane být mobilní – chce odpočívat, nízká tělesná teplota (35 °C a méně), bledost, pomalá ztráta vědomí (při 27 °C), povrchní dech, arytmie.

  První pomocZabránění další ztrátě tepla – přidání dalšího oděvu, podání zdroje energie (čokoláda, teplé nápoje); ohřívání ve vaně s vodou o teplotě 25 °C, postupně ohřívanou na 37 °C; výměna mokrého oděvu za suchý; při těžkém podchlazení nehýbat s končetinami – studená krev z periferie by se dostala do jádra, které by dále ochlazovala; nepodávat alkohol! – vyvolává rozšíření cév, pokles TK a úbytek tepla! V terénu je vhodné použití alufólie, která se přikládá „stříbrnou“ stranou k tělu.


   Popáleniny (Combustiones) a Opařeniny
  Ohrožují poraněné šokem a vstupem infekce. Celková závažnost poškození závisí na rozsahu, hloubce, věku (větší problémy u dětí a starých lidí), umístění a příčině (přímý kontakt/sálání…).
  Určení rozsahu poškození (plochy): tzv. „pravidlo devíti“ (u dospělých – tab. 3). Poškození více jak 15 % u dospělých a 10 % u dětí vyvolává šok. K lékaři kromě všech závažnějších popálenin doprovodíme každého s popálením od 1 % povrchu těla (odpovídá ploše dlaně ruky).
   Tepelná poškození organizmu
  Pravidlo 9
  hlava 9 % 9 %
  trup 2 x 9 % 18 %
  záda 2 x 9 % 18 %
  horní končetiny 2 x 9 % 18 %
  dolní končetiny 2 x 2 x 9 % 36 %
  pohlavní orgány 1 % 1 %
  Určení hloubky poškození:
  I. stupeň - epidermální: zčervenání (erytém), bolestivost, hojí se několik dnů (např. od slunce),
  II. stupeň - dermální: puchýře, poškození podkoží, hojí se několik týdnů, nejbolestivější
  III. stupeň - subdermální: odumřelé tkáně (= nekróza), zuhelnatění, hojí se měsíce, často nutné transplantace, zůstávají jizvy; je méně bolestivý než II. stupeň, protože došlo ke zničení receptorů vnímajících bolest (ve škáře).
 • popáleniny mohou vzniknout v důsledku působení tepla již od cca 50 °C,
 • popálenina II. stupně může být způsobena např. teplotou 60 °C působící po dobu 60 s,
 • popálenina III. stupně může být způsobena např. teplotou 100 °C působící po dobu 5 s.

 • Pozn.: Popáleniny posledního stupně nevznikají varem.

  Někdy bývají popáleniny děleny do 4 stupňů, kde III. stupeň je kombinací puchýřů a objevující se nekrózy, zůstávají jizvy, za IV. stupeň se považuje naprosté zničení tkáně, nekróza. Někdy se pro ně používá označení I., II.a, II.b, III. (místo I.–IV.).
   První pomocTechnická první pomoc – uhašení ohně, svlečení oděvu, pokud není přiškvařen, odstranění vodičů tepla (prstenů, náušnic, náramků apod.) – též kvůli možnosti otoku; chlazení (ideální je např. voda o asi 8 °C) tak dlouho, dokud přináší úlevu (zpravidla minimálně 15–20 min) – chlazení odvádí teplo a působí též analgeticky (potlačuje bolest); dostatečné sterilní krytí, nekryje se I. stupeň a zasažený obličej a krk; v první pomoci nepoužíváme masti a zásypy!
  Omrzliny (Congelationes)
  Určení hloubky poškození
  :
  I. stupeň – bledá, nafialovělá, málo citlivá kůže, zahřívání je nepříjemné,
  II. stupeň – necitlivá, nažloutlá kůže s puchýři,
  III. stupeň – nenávratná odúmrť tkáně (amputuje se); zmrzlé části jsou křehké, po rozmrznutí se rozpadají.

  První pomocPokus o zvýraznění prokrvení, celkové zahřívání; I., II. stupeň – sterilní krytí.

                                                                                                                                                                                                                                       

  TOPlist